Home / Nieuws / Binnenkort / Deze Vlamingen hebben een nominatie te pakken voor Les Magritte du Cinéma

Deze Vlamingen hebben een nominatie te pakken voor Les Magritte du Cinéma

Vrijdag werden in Brussel door de Académie André Delvaux de nominaties bekendgemaakt voor de negende editie van Les Magritte du Cinéma. In tegenstelling tot eerdere edities behoren daartoe amper Vlaamse namen, behalve dan het tweetalige ‘Girl’ en de kansmakers in de aparte categorie Beste Vlaamse film. 

‘Les Magritte du Cinéma’, dat zijn de tegenhangers van de Ensors, de Franstalige Belgische filmprijzen. Toch mochten de voorbije jaren ook heel wat Vlamingen glunderend een Magritte in de lucht steken. Zo zijn  Michaël R. Roskam (Rundskop), Stijn Coninx (Marina) en Fien Troch (Kid en Home) allemaal oud-winnaars in de categorie beste Vlaamse film. Vorig jaar won Peter Van den Begin zelfs de Magritte voor Beste Acteur, en behaalde ook Matthias Schoenaerts een nominatie in die categorie. Schoenaerts haalde trouwens enkele jaren geleden al een Magritte voor Beste Acteur in de kast, net als Veerle Baetens en Wim Williaert.

Dit jaar lijken de nominaties voor Vlamingen een stuk beperkter, met alleen maar Franstalige films in belangrijke categorieën als Beste Film, Beste Debuut of Beste Regisseur. Voor de eerste categorie heet dat geen verbazing, want de Beste Film is in de regel voorbehouden voor films uit de Franstalige Gemeenschap. De andere categorieën staan wel nog open voor internationale coproducties, of opmerkelijke vertolkingen van Belgische acteurs in buitenlandse films. Dit jaar is er in de categorie Beste Film geen gedoodverfde favoriet. Het wordt een spannende strijd tussen uiteenlopende films als het hypergestileerde ‘Laissez bronzer les cadavres’, de verborgen camera-film ‘Mon Ket’, het Belgisch banditisme-drama ‘Tueurs’ of het herkenbare ‘Nos Batailles’.

Victor Polster werd wel voor Beste Acteur genomineerd met zijn hoofdrol in de Vlaamse film ‘Girl’, waarin hij zowel in het Frans als Nederlands speelt. Ook kunnen we  voor Lukas Dhont en Angelo Tijssens supporteren in de categorie voor Beste Scenario, en voor Frank van den Eeden als Beste D.O.P.. De Vlaamse producente Hanne Phyplo kan als producente dan weer haar naam schrijven onder het voor Beste Documentaire genomineerde ‘Manu’ van Emamanuelle Bonmariage, dat verder toch vooral door een Waalse cast en crew gedragen wordt. Onze ogen zijn dus vooral gericht op de categorie voor Beste Vlaamse film, waarin ‘Niet Schieten’, ‘Girl’, ‘Engel’ en ‘Patser het tegen elkaar opnemen.

Zaterdag 2 februari worden tijdens een feestelijke ceremonie in de Brusselse Square de winnaars in de 22 categorieën bekend gemaakt. De ceremonie wordt ook rechtstreeks uitgezonden door La deux van de RTBF. De Académie André Delvaux  bestaat uit 870 beroepslui, die de winnaars in twee rondes worden aanduidt.

Hieronder nog eens alle nominaties op een rij:

BESTE FILM

  • Bitter flowers  van Olivier Meys, geproduceerd door Valérie Bournonville en Joseph Rouschop (Tarantula)
  • Laissez bronzer les cadavres van Hélène Cattet en Bruno Forzani, geproduceerd door Eve Commenge (Anonymes Films)
  • Mon ket van François Damiens, geproduceerd door Patrick Quinet (Artémis Productions)
  • Nos batailles van Guillaume Senez, geproduceerd door Isabelle Truc (Iota Production)
  • Tueurs van François Troukens en Jean-François Hensgens, geproduceerd door Jacques-Henri en Olivier Bronckart (Versus productions)

BESTE DEBUUTFILM

  • Bitter flowers van Olivier Meys, geproduceerd door Valérie Bournonville en Joseph Rouschop (Tarantula)
  • La part sauvage van Guérin Van de Vorst, geproduceerd door Benoit Roland (Wrong Men)
  • Tueurs van François Troukens et Jean-François Hensgens geproduceerd door Jacques-Henri en Olivier Bronckart (Versus productions)
  • Une part d’ombre van Samuel Tilman, geproduceerd door Marie Besson (Eklektik Productions)

Dit jaar bevat de categorie ‘Beste Debuutfilm’ vier genomineerden wegens een ex-aequo.

BESTE REGIE

  • Bitter flowers : Olivier Meys
  • Laissez bronzer les cadavres : Hélène Cattet, Bruno Forzani
  • Nos batailles : Guillaume Senez
  • Tueurs : François Troukens, Jean-François Hensgens

BESTE VLAAMSE FILM

  • Girl van Lukas Dhont, geproduceerd door Dirk Impens (Menuet)
  • Niet schieten van Stijn Coninx, geproduceerd door Peter Bouckaert (Eyeworks Film & TV Drama)
  • Patser van Adil El Arbi en Bilall Fallah, geproduceerd door Kobe Van Steenberghe en Hendrik Verthé (A Team Productions)
  • Engel van Koen Mortier, geproduceerd door Eurydice Gysel en Koen Mortier (CZAR Film)

BESTE BUITENLANDSE COPRODUCTIE

  • La mort de Staline van Armando Iannucci, geproduceerd door Gaëtan David (La Compagnie Cinématographique) en André Logie (Panache Productions)
  • L’homme qui tua Don Quichotte van Terry Gilliam, geproduceerd door Sébastien Delloye (Entre Chien et Loup)
  • Nico, 1988 van Susanna Nicchiarelli, geproduceerd door Valérie Bournonville en Joseph Rouschop (Tarantula)
  • The happy Prince van Ruppert Everett, geproduceerd door Sébastien Delloye (Entre Chien et Loup)

BESTE SCENARIO OF ADAPTATIE

  • Bitter flowers : Maarten Loix, Olivier Meys
  • Bye bye Germany : Sam Garbarski
  • Girl : Lukas Dhont, Angelo Tijssens
  • Nos batailles : Guillaume Senez

BESTE ACTRICE

  • I feel good* : Yolande Moreau (rol: Monique Pora)
  • Mademoiselle de Joncquière* : Cécile de France (rol: Madame de La Pommeraye)
  • Tueurs : Lubna Azabal (rol: Lucie Tesla)
  • Une part d’ombre : Natacha Régnier (rol : Julie)

BESTE ACTEUR

  • Au poste !* : Benoit Poelvoorde (rol: Buron)
  • Girl : Victor Polster (rol: Lara)
  • Mon ket : François Damiens (rol: Danny Versavel)
  • Tueurs : Olivier Gourmet (rol: Frank Valken)

BESTE VROUWELIJKE BIJROL

  • Bye bye Germany : Tania Garbarski (rol Frau Sonia)
  • La part sauvage : Salomé Richard (rol : Lucie)
  • Nos batailles : Lucie Debay (rol : Laura)
  • Une part d’ombre : Erika Sainte (rol : Maud)

BESTE MANNELIJKE BIJROL

  • Girl : Arieh Worthalter (rol: Mathias)
  • Laissez bronzer les cadavres : Pierre Nisse (rol: Le jeune)
  • Tueurs : Bouli Lanners (rol: Dany Bouvy)
  • Une part d’ombre : Yoann Blanc (rol : Fabian)

BESTE VROUWELIJKE ONTDEKKING

  • C’est tout pour moi : Nawell Madani (rol : Lila)
  • Les garçons sauvages*: Anaël Snoek (rol: Tanguy)
  • Nos batailles : Lena Girard Voss rol: Rose)
  • Tueurs : Bérénice Baoo (rol: Nora)
  • Une part d’ombre : Myriem Akheddiou (rol: Cathy)

Dit jaar zijn er in de categorie Beste vrouwelijke ontdekking 5 genomineerden owv. een ex-aequo.

BESTE MANNELIJKE ONTDEKKING

  • L’échange des princesses : Thomas Mustin (rol: Duc de Condé)
  • Mon ket : Matteo Salamone (rol: Sullivan)
  • Nos batailles : Basile Grunberger (rol : Elliott)
  • Une part d’ombre : Baptiste Lalieu (rol: Noël)

BESTE D.O.P.

  • Girl : Frank van den Eeden
  • Laissez bronzer les cadavres : Manu Dacosse
  • Tueurs : Jean-François Hensgens

BESTE GELUID

  • Girl : Yanna Soentjens
  • Laissez bronzer les cadavres : Yves Bemelmans,
  • Benoît Biral, Dan Bruylandt, Olivier Thys
  • Tueurs : Marc Engels, Thomas Gauder, Ingrid Simon

BESTE DECOR

  • Bye bye Germany : Véronique Sacrez
  • Girl : Philippe Bertin
  • Laissez bronzer les cadavres : Alina Santos

BESTE KOSTUUM

  • Bye bye Germany : Nathalie Leborgne
  • Girl : Catherine Van Bree
  • Laissez bronzer les cadavres : Jackye Fauconnier

BESTE MUZIEKSCORE

  • Au temps où les Arabes dansaient : Simon Fransquet
  • La part sauvage : Manuel Roland, Maarten Van Cauwenberghe
  • Une part d’ombre : Vincent Liben

BESTE MONTAGE

  • Girl : Alain Dessauvage
  • Laissez bronzer les cadavres : Bernard Beets
  • Nos batailles : Julie Brenta

BESTE KORTFILM

  • Calamity van Séverine de Streyker en Maxime Feyers, geproduceerd door Maxime Feyers, François-Xavier Willems en William Vergatti (Next Days Films)
  • D’un château l’autre van Emmanuel Marre, geproduceerd door Sébastien Andres en Alice Lemaire (Michigan Films)
  • Icare van Nicolas Boucart, geproduceerd door Julie Esparbes en Anthony Rey (Hélicotronc)
  • Une soeur van Delphine Girard, geproduceerd door Jacques-Henri Bronckart (Versus Production)

BESTE ANIMATIE KORTFILM

  • La bague au doigt van Gerlando Infuso, geproduceerd door Annabella Nezri (Kwassa Films)
  • Le quatuor à cornes van Arnaud Demuynck en Benjamin
  • Botella, geproduceerd doorArnaud Demuynck (La Boîte,… Productions)
  • Not today van Marine Jacob, geproduceerd door Vincent Gilot (Atelier de La Cambre)
  • Simbiosis carnal van Rocío Álvarez, geproduceerd door William Henne en Delphine Renard (Zorobabel)

BESTE DOCUMENTAIRE

  • Des cowboys et des Indiens, le cinéma de Patar et Aubier van Fabrice du Welz, geproduceerd door Vincent Tavier (Panique!) en Alain Goossens (La Cinémathèque de la Fédération Wallonie-Bruxelles)
  • La grand-messe van Méryl Fortunat-Rossi en Valéry Rosier, geproduceerd door Benoit Roland (Wrong Men)
  • Manu d’Emmanuelle Bonmariage, geproduceerd door Hanne Phlypo en Antoine Vermeersch (Clin d’oeil Films)
  • Mitra van Jorge León, geproduceerd door Geneviève De Bauw (Thank you & Good night Productions)
  • Ni juge ni soumise van Jean Libon en Yves Hinant, geproduceerd door Patrick Quinet (Artémis Productions)

Dit jaar zijn er in de categorie Beste Documentaire 5 genomineerden owv. een ex-aequo.

Bekijk ook

Belgische animatiestudio Beast Animation maakt officiële festivaltrailer voor het Animatie Filmfestival van Annecy.

Maandagvoormiddag 10 juni opende het Internationale Animatie Filmfestival van Annecy met hun officiële festivaltrailer, gemaakt door …